Ίχνος Πλοήγησης

α. Τι είναι ο σχολικός εκφοβισμός;

Ο εκφοβισμός δεν συμβαίνει μόνο στο σχολείο αλλά και στο σπίτι,  στη δουλειά, στον αθλητισμό, στις φυλακές, στο στρατό, ανάμεσα στα κράτη. Όπου, δηλαδή, άνθρωποι με διαφορετική δύναμη έρχονται σε επαφή  και θέλουν να κυριαρχήσουν.

Ας δούμε, όμως, τον εκφοβισμό στο σχολείο:

Πώς καταλαβαίνουμε ότι μια επίθεση ενός παιδιού ενάντια σε ένα άλλο παιδί ή σε μια ομάδα παιδιών είναι εκφοβισμός;

• Ο εκφοβισμός είναι μια συμπεριφορά σκόπιμη. Τα παιδιά που εκφοβίζουν (δράστες) έχουν πρόθεση να στενοχωρήσουν ή να πληγώσουν με κάποιο τρόπο άλλα παιδιά (θύματα) και αυτό, τις περισσότερες φορές, το κάνουν επίτηδες.
  • Ο εκφοβισμός επαναλαμβάνεται. Τα παιδιά-θύματα γίνονται, συνήθως, στόχος ξανά και ξανά και για μεγάλο χρονικό διάστημα.
  • Τα παιδιά-θύματα δεν μπορούν να υπερασπίσουν τον εαυτό τους, γιατί είναι λιγότερο δυνατά από τα παιδιά-δράστες. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που ο εκφοβισμός είναι τόσο άδικος!

Κάθε φορά που μαλώνουμε με τους φίλους μας ή που βλέπουμε άλλα παιδιά να καβγαδίζουν δεν σημαίνει πως έχουμε εκφοβισμό, αν δεν συμβαίνουν τα τρία παραπάνω πράγματα. Έτσι,

εκφοβισμός δεν είναι:

οι τυχαίοι καβγάδες και οι τσακωμοί ανάμεσα σε παιδιά που έχουν την ίδια πάνω-κάτω ηλικία ή την ίδια ψυχική και σωματική δύναμη.

Με ποιους τρόπους τα παιδιά εκφοβίζονται;

Πολλοί  πιστεύουν πως εκφοβισμός συμβαίνει μόνο όταν το παιδί-δράστης επιτεθεί, σπρώχνοντας, χτυπώντας ή κλωτσώντας το παιδί-θύμα. Αυτό όμως δεν είναι αλήθεια. Πολλές φορές τα παιδιά που εκφοβίζουν δεν χτυπούν ούτε κλωτσούν ούτε καν αγγίζουν τα παιδιά-θύματα, αλλά προσπαθούν με πλάγιους τρόπους να τα απομονώσουν ή να καταστρέψουν τις φιλικές τους σχέσεις. Όλες οι μορφές εκφοβισμού μπορούν να προκαλέσουν μεγάλη ταραχή και θλίψη στα παιδιά, γι’ αυτό ας τις δούμε καλύτερα:

Ένα παιδί εκφοβίζεται, όταν ένα άλλο παιδί ή μια ομάδα παιδιών:

• το χτυπούν, το κλωτσούν ή το κλειδώνουν σε ένα δωμάτιο,
  • του λένε άσχημα  πράγματα ή το κοροϊδεύουν
  • το αποκλείουν από τις παρέες και τις δραστηριότητές τους ή το αγνοούν
  • το απειλούν ή το αναγκάζουν να κάνει πράγματα που δεν θέλει
  • του κλέβουν ή του καταστρέφουν τα πράγματά του
  • διαδίδουν φήμες γι’ αυτό και προσπαθούν να κάνουν τους άλλους να μην το συμπαθούν
  • το ειρωνεύονται λόγω της προφοράς του, της  χώρας του ή της θρησκείας του
  • του στέλνουν απειλητικά ή κοροϊδευτικά μηνύματα μέσω κινητού τηλεφώνου ή υπολογιστή.

Πολλά παιδιά στενοχωριούνται πολύ περισσότερο, όταν κάποιος  προσπαθεί να τους χαλάσει τις φιλικές τους σχέσεις ή όταν τα αφήνει έξω από την ομάδα ή συνωμοτεί εναντίον τους παρά όταν δέχονται σωματικές ή λεκτικές επιθέσεις.